April 3, 2026
Η Τουρκία διαθέτει ισχυρή και ταχέως αναπτυσσόμενη βιομηχανία ανακύκλωσης των μεταλλικών υπολείμματος, κυρίως με την παραγωγή χάλυβα και την εξαγωγική βιομηχανία.Πολλές μικρές και μεσαίες εγκαταστάσεις ανακύκλωσης εξακολουθούν να βασίζονται σε ξεπερασμένο εξοπλισμό ή σε ημι-χειροκίνητες εργασίες, οδηγώντας σε χαμηλή αποτελεσματικότητα και υψηλά κόστη εργασίας.
Ο πελάτης μας, που βρίσκεται σε μια βιομηχανική ζώνη κοντά στην Κωνσταντινούπολη, επεξεργαζόταν καθημερινά σκουπίδια αλουμινίου και ελαφρύ χάλυβα.
Η χειρισμός με το χέρι επιβραδύνει τις καθημερινές εργασίες και περιορίζει την παραγωγή
Μικρή πυκνότητα μπαλών αυξημένη συχνότητα μεταφοράς και κόστος
Περιορισμένος χώρος εργαστηρίου περιορισμένη εγκατάσταση μεγάλων μηχανών
Το ασυμβίβαστο μέγεθος της μπάλας προκάλεσε προβλήματα στη μεταποίηση κατωτέρω
Μετά την αξιολόγηση του τύπου υλικού και των απαιτήσεων παραγωγής του πελάτη, προτείνουμε το Y83Q-135 forward-out metal baler.
Η εκφόρτωση προς τα εμπρός επέτρεπε συνεχή ροή εργασίας χωρίς διακοπή
Η συμπαγή δομή ταιριάζει απόλυτα στην υπάρχουσα διάταξη της εγκατάστασης
Ρυθμιζόμενο μήκος μπαλέας βελτιωμένη ευελιξία για διαφορετικά υλικά
Σταθερή παραγωγική ικανότητα εξασφαλίζει προβλέψιμη ημερήσια παραγωγή
| Παράμετρος | Αξία |
|---|---|
| Σχήμα | Y83Q-135 Μεταλλικός βαλέρ |
| Ονομαστική δύναμη | 1350 kN |
| Μέγεθος αίθουσας | 1300 × 600 × 600 mm |
| Μέγεθος μπαλέ | (50·300) × 600 × 240 mm |
| Σφαιρική πυκνότητα | > 1800 kg/m3 |
| Δυναμικότητα | 1800-2500 kg/ώρα |
| Δύναμη | 18.5 kW |
| Τύπος εκφόρτωσης | Προώθηση |
Ο πελάτης ανέφερε σημαντική βελτίωση της καθημερινής ροής εργασίας.Η υψηλότερη πυκνότητα μπαλών επέτρεψε πιο αποτελεσματική φόρτωση εμπορευματοκιβωτίων, μειώνοντας το κόστος μεταφοράς.
Επιπλέον, το συμπαγές αποτύπωμα της μηχανής έλυσε το πρόβλημα περιορισμού χώρου χωρίς να απαιτούνται σημαντικές αλλαγές στη διάταξη του εργοστασίου.
Για τις τουρκικές επιχειρήσεις ανακύκλωσης που αντιμετωπίζουν αυξανόμενα έξοδα εργασίας και περιορισμούς χώρου, ένας συμπαγής συσκευή ανακύκλωσης όπως η Y83Q-135 προσφέρει μια πρακτική και οικονομικά αποδοτική πορεία αναβάθμισης.Επιτρέπει την αύξηση της αποδοτικότητας χωρίς την ανάγκη για μεγάλες επενδύσεις.